Můžeme skutečně mít všechno?

V dnešní době je generace mladých lidí vychovávána k tomu, že může mít, co si zamane. Konec konců, komunismus je dávno pryč. Už nebudete stát frontu na ovoce nebo maso, nebudete muset schovávat interprety, které rádi posloucháte ani ladit zakázané televizní stanice.

horolezec na hoře

Můžeme prakticky cokoli. Máme na výběr bezpočet studijních oborů, pracovních příležitostí, na cokoli dostaneme chuť, objednáme si přes internet. Kamkoli se chceme podívat, koupíme si letenku. Čteme, co chceme, posloucháme, co chceme. Nemůžete najít partnera, nebo dokonce nemáte čas ho hledat? Nevadí, stačí pár kliků v aplikaci a zítra máte rande.

Klidně bychom mohli popsat celou knihu tím, co všechno můžeme. Otázkou však zůstává, můžeme opravdu mít všechno? Je možné, abychom byli zdraví, měli partnera nebo rodinu, se kterými jsme šťastní, měli skvělou práci, která nás naplňuje je přesně to, co chceme dělat. Je možné, abychom měli dost peněz na všechny naše zájmy a potřeby?

Nebývá zvykem, že by se člověku ve všem dařilo – tím myslíme úplně ve všem. Téměř u každého jedince totiž bezpochyby naleznete celý seznam věcí, které mu v životě neklapou nebo v čem má problém, který neumí vyřešit.
palec nahoru

Jak můžeme mít fungující vztah, když je tolik možností a lidí, se kterými můžeme chodit? Jak je možné nemít zdravotní problémy, když žijeme v situaci kritického stavu životního prostředí a nemáme kontrolu nad látkami, které konzumujeme nebo dokonce dýcháme? Když je tolik pracovních nabídek na trhu, jak najít tu správnou, kde budeme spokojení a kde nás pracovní náplň bude bavit? A jak můžeme mít hodně peněz, když existuje tolik způsobů, jak je utratit?

Všechny tyto otázky vybízejí k jediné odpovědi – ano, skutečně můžeme mít všechno, ale jen ve chvíli, kdy to nežádáme. Je potřeba, abychom žili své životy bez tlaku na to, aby všechny jejich aspekty byly dokonalé, přestože nám to obchodní společnosti často slibují v rámci propagace svých produktů. Buďme skromní. Buďme moudří. Nechtějme všechno, ale zajímejme se o to, co konkrétně chceme v životě právě my a proč. Jen díky tomu si můžeme nastavit adekvátní cíle a podle nich poté orientovat své chování.