Proč mnohé lidi baví rizikové činnosti

Každý rok především v létě se objevují v nemocnici mladí lidé se zraněními, která si pořídili během nejrůznějších rizikových aktivit. Toto chování většinou začíná již v pubertálním věku, často však vyhasíná s postupující dospělostí, i když u některých lidí zcela nevymizí nikdy.

 

Touha po vzrušení a adrenalinu se dá samozřejmě pochopit. Koneckonců stačí se podívat na atrakce v kterémkoliv zábavním parku. Ty jsou většinou konstruovány právě tak, aby nám tento pocit navodily. Jenže když zde máme takovéto možnosti, proč jich tito lidé nevyužijí? Proč často provádějí skutečně nebezpečné, a mnohdy dokonce i ilegální kousky?

 

Jednoduše proto, že chtějí, aby ono nebezpečí bylo opravdové. Pokud půjdete například na superrychlý kolotoč či horskou dráhu, můžete si být téměř stoprocentně jisti, že daná atrakce byla podrobena důkladné inspekci a že se vám na ní ve skutečnosti nic nehrozí.

 

i toto mohou být následky mladické nerozvážnosti

 

Na druhou stranu pokud se například necháte táhnout na sáňkách za autem, to už je věc jiná. Zde jde o skutečné vzrušení, o skutečné riziko, navíc s příchutí zakázaného ovoce. Není tedy divu, že tak moc láká. Bohužel právě zde mnohdy narážíme na problém. Riziko je zde opravdu skutečné, a také často vysoké. Pokud se tedy něco stane, následky mohou být tragické. V mnohých případech dokonce končí i úmrtím jednoho či více účastníků.

 

v touze po vzrušení mladí mnohdy překračují zákon

 

Co tedy proti tomu můžeme dělat? Popravdě, příliš mnoho nikoliv. Touha po adrenalinu a vzrušení vyplývající z překračování zákazů jsou v mnoha případech až příliš velkým lákadlem. Nezbývá tedy, než našeho potomka již od raného věku vést k odpovědnosti a učit jej zvažování rizik.

 

I při nejlepší výchově se však může velmi snadno stát, že lákadlo nebezpečí pro něj bude příliš silné, zvláště při posílení alkoholem. Proto je dobré mu již od malička vštěpovat důležitost bezpečnostních opatření. Jednoho dne mu totiž mohou zachránit život.

 

Tento trend se bohužel s dostupností snadné zábavy a snížením rizika v běžném životě bude stále zvyšovat. Opatrnost je zde tedy rozhodně na místě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup