Využití Airbnb bude v budoucnu dražší, čeká ho regulace a poplatky

Airbnb je aplikace, která v roce 2008 odstartovala veliký fenomén sdíleného ubytování. V dubnu 2017 bylo na Airbnb pro Českou republiku 15 900 nabídek, z toho tedy 11 500 v Praze. Každá nemovitost má svého hostitele, jehož profil obsahuje reference jiných uživatelů a hodnocení hostů. Existují i podobné platformy jako HomeAway, Vrbo, House Trip a další. Cestovatelé z celého světa mají tak možnost ubytování u místních obyvatel a odvézt si tak z cesty autentický zážitek. Výhodou tohoto ubytování je, že je výrazně levnější, právě proto, že do nedávna hostitelé nemuseli platit žádný z poplatků, které jsou pro hotely a lázně povinné. Další výhodou také samozřejmě je, že se můžete lépe zdokonalit v jazycích, obohatit své kuchařské znalosti domácími recepty a navázat přátelství. Bohužel, dnes se stává z tak skvělého nápadu business.
airbnb v mobilu
Ve městech jako Paříž, New York, San Francisko, Londýn, Amsterdam, Vídeň dnes už regulace Airbnb funguje. Praha tento fenomén bohužel pochopila později, a tak se dnes setkáváme s poměrně velkým problémem. Díky této platformě se totiž momentálně velice zvyšují ceny nájemného, což je velice nebezpečné jak pro města, tak pro obyvatelstvo. V Praze 1 je nyní v nabídce k pronájmu 3 500 bytů, z toho se však eviduje jen 427 bytů, za které je odváděn poplatek.
Pronajímatelé bytů spotřebují více služeb (výtah, energie, voda) než normálně a není možné, aby za tyto služby platili zároveň i ostatní obyvatelé domu. Sdružení nájemníků tak volá po zákoně, který by tento typ ubytování reguloval a nastavil mu tak jasná pravidla. Podle sdružení je Airbnb v rozporu z kolaudačním určením, jelikož byt není hotel. Zmiňují také daňové úniky a narušování soužití v domě. Podle občanského zákoníků se však na tuto službu pravidla o vztazích mezi nájemníky nevztahují.
apartmán hotelu
Hotelnictví se ale v Praze stále daří dobře, napříč tomu, že se v česku pomocí aplikace Airbnb za poslední rok ubytovalo o 59% více zahraničních hostů. To znamená, že v ohrožení jsou hlavně města a obyvatelé, jelikož by mohlo dojít k vylidnění center, ze kterých by se stala jen turistická atrakce.