Víte, co je dezinsekce a jaké metody jsou nejvíce používány?

Našli jste doma nevítaný hmyz a chcete se ho zbavit? Na řadu přichází dezinsekce. Jak je možné se škůdců zbavit a jaký hmyz nás ohrožuje nejčastěji?

Víte, co je dezinsekce a jaké metody jsou nejvíce používány?

Nějaký ten drobný hmyz se může nastěhovat do domácnosti každého z nás a většina z nás už s tím taky někdy měla zkušenosti. Není to nic příjemného, ať už bojujeme s moly, mravenci, vosami nebo štěnicemi. Právě hubení drobného hmyzu se nazývá dezinsekcí a samotné hubení může probíhat několika způsoby. Jak postupovat, pokud doma malé nezvané hosty objevíte?

pexels-photo-6482827

Moli, mravenci a ti ostatní

Nejčastěji naši domácnosti navštěvují právě moli šatní nebo potravinoví, mravenci faraóni nebo létající drobný hmyz. Obvykle si s nimi poradíme za pomocí babských rad a osvědčených triků, hmyz zásadně nemá rád aromatické a silné vůně, velkým bojovníkem s moly nebo mravenci je třeba levandule. Občas se ale může stát, že domácnost zamoří mnohem horší drobný hmyz, jako jsou štěnice nebo švábi. Proti těm ale už sami nic nezmůžeme a tak přichází na řadu dezinsekce. Provádět ji můžeme sami, ale nejlépe ji vždy provedou odborníci, zvláště pak u štěnic nebo švábů je velmi obtížené provést celkovou dezinsekci a zahubit během ní všechny jedince, hnízda se obvykle hledají špatně.

Jak to probíhá?

Aby bylo hubení hmyzu účinné, je nutné najít místo, odkud hmyz vylézá, proto se provádí takzvaný monitoring výskytu. V některých případech pak stačí provést jednorázovou dezinsekci, často jsou ale nutné i preventivní opakovací akce, aby bylo zamezeno návratu obtížného hmyzu do domácnosti. Nejčastěji se dezinsekce provádí za pomoci chemických prostředků, ta je také nejúčinnější. Velmi časté je provádění také mechanické dezinsekce, v tom případě jsou pak nastražovány nejrůznější pasti, do kterých e hmyz chytá. Při fyzické dezinsekci je využívána například nízká nebo vysoká teplota, pára a patří sem i ultrazvukové odpuzovače hmyzu.

armadillo-worm-bug-insect

V některých případech na hubení hmyzu zabírá i nasazení jiných zvířecích druhů jako jsou ptáci nebo kočky. Na každý druh hmyzu může platit něco jiného, obecně jsou nejúčinnější chemické prostředky a insekticidy, ale mnohdy to lze řešit i méně invazivními způsoby, jako je právě odpuzování hmyzu za pomocí bylinek nebo jiných potravin ze spižírny.

Výskyt hmyzu ve své domácnosti ale nikdy nepodceňujte a snažte se problém vyřešit v co nejkratší možné době. Jakmile se totiž rozmnoží, budete stát ještě před složitějším problémem, než se zpočátku zdálo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup