Postupem času každý z nás dospěje a bude řešit otázku rodiny. Ať jsme více či méně rodinný typ každý z nás chce jednou zapustit kořeny. Z toho důvodu si také hledáme partnera, s kterým bychom si rozuměli a strávili s ním zbytek života. Poté na nás přijdou existenční myšlenky, kdy si uvědomíme, že chceme na světě po sobě něco zanechat. Ve většině případů jsou to pak děti, pro které je zapotřebí vybudovat značné zázemí.
Nejlepším řešením je v tomto případě vlastní bydlení. To však může být značně finančně i časově náročné. Ne každý má doma nebo na účtech uloženo stotisíce nebo dokonce miliony korun, což odpovídá částce, kterou výstavba nemovitosti stojí. Musíme se tedy poohlédnout, kde takovou finanční sumu získat.
Nejvýhodnější je si půjčit takové peníze od svých známých nebo příbuzných. Ne všichni jsme však z movitých rodin, které oplývají bohatství a bez úroků jsou nám tak schopni půjčit potřebné finance. Z velké části se tak musíme obrátit právě na úvěrové společnosti. Ty známe dvojího typu:
· Bankovní
· Nebankovní
Ty bankovní patří mezi více konzervativní, které nabízejí k financování bydlení typické stavební spoření a hypoteční úvěr. V rámci stavebního spoření si tak vkládáme na účet po dobu minimálně 6 let alespoň 20 000 Kč abychom dosáhli na státní příspěvek ve výši 2 000 Kč. Po uplynutí doby lze tak peníze vybrat a využít na libovolný účet. V průběhu můžeme získat buď překlenovací úvěr, které je dražší, a tedy více úročený nebo také snížený hypoteční úvěr.
V rámci hypotéky musíme doložit některé údaje abychom jsme se pro banku stali věrohodnými. Jedná tak zejména o zástavu nemovitosti, tedy zastavíme jinou nemovitost, která nám pokryje cílovou hodnotu půjčky, dále pak výpis z registru dlužníků, který vyloučí předchozí problémy se splácením půjček, a tedy pravděpodobnost se splácením budoucí půjčky a také doložení příjmu, které banku ujistí v tom, že budeme mít z čeho půjčku splácet.