Hlína: univerzální stavební materiál s mnoha výhodami

Stavební materiál osvědčený po tisíciletí

Hlína je směs jílu, písku, štěrku a jemného písku (bahno). Dlouhodobě se používá jako stavební materiál pro budovy po celém světě. První záznamy o hliněných domech jsou staré několik tisíc let. Nicméně, jak se objevovaly nové moderní stavební materiály, jíl jako stavební materiál upadl do zapomnění. Dnes je však opět objevují budovy jak z hlíny, také v kombinaci s jinými přírodními stavebními materiály. Pro stavbu domu s hlínou máte mnoho možností:

●     Hliněné cihly, buď pro pevnou konstrukci, nebo ve spojení s dřevěným rámem,se blíží konstrukci domu s běžnými cihlami. Můžete si vybrat mezi pálenými nebo sušenými cihlami, tzv. „Zelenými kousky“. Hliněné cihly, lze obvykle koupit ve spojení s přísadami (např. sláma, dřevo, jemné kameny), protože přísady zvyšují tepelnou izolaci.
●     Volná hlína s přírodními přísadami, které se navzájem smísí, se roztírá na proutěném dřevěném rámu a pak vysychá.
●     Stlačená hlína, pravděpodobně nejsložitější forma bahenní budovy. Hlína je umístěna v dřevěném rámu, důkladně utlačená a vysušená.
●     Pro vnitřní stěny můžete použíthliněné omítky.
●     Hliněné barvy pro interiér
marocké město

Výhody

●     Vytváří zdravé klima v místnosti (dobré pro alergiky).
●     Je to přírodní a netoxický stavební materiál.
●     Většinou je to regionální materiál.
●     je to trvanlivý stavební materiál.
●     Uchovává teplo ještě více ve spojení s přírodními přísadami (např. dřevo, sláma)
●     Může být vyroben šetrně k životnímu prostředí a je šetrnější k životnímu prostředí než ostatní stavební materiály.
●     je recyklovatelný.

Nevýhody

Kromě mnoha pozitivních aspektů má konstrukce s hlínou také některé nevýhody.

●     Při sušení se hlína „smršťuje“, takže při plánování vašeho domu je třeba tuto ztrátu objemu zohlednit.
●     Hlína je zvláště citlivá na vlhkost a chlad, pokud není plně vytvrzena.
●     Hlíně trvá asi jeden až dva týdny, než ztvrdne. Vzhledem k době sušení spárované s citlivostí na déšť a mráz, měli byste se ujistit, že váš dům je postaven v teple a bez deště. Neměla by být příliš teplá, jinak jíl schne příliš rychle.
●     Hlína musí být chráněna před deštěm, protože není odolná proti povětrnostním vlivům. V čistě bahenní budově proto musíte učinit vhodná opatření proti možnému poškození vodou (např. přesah střechy) a očekávat opravy ve venkovním prostoru.
tvorba z hlíny

Závěr
Hlína je vzrušující stavební materiál s mnoha přínosy pro zdraví a životní prostředí, ale vyžaduje spoustu znalostí. Vzhledem k tomu, že má některé nevýhody, které odborník může nejlépe odhadnout a minimalizovat, měli byste se určitě poradit se zkušeným expertem na tento druh stavebního materiálu. Odborník vám zcela určitě ukáže, jak můžete svůj dům snů sestavit zcela nebo částečně z hlíny.
Na toto téma se také zabýval výzkum, například profesor Gernot Minke z University v Kasselu provedl na toto téma mnoho výzkumů, postavil několik domů po celém světě a vydal několik knih na toto téma. Pro podrobnější informace o moderní hliněné stavbě se vyplatí podívat se do jeho děl.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup