Máty plná zahrada

Přišel úžasný začátek voňavých a barevných bylinkových zahrádek, skalek nebo různě tvarovaných květináčů na balkónech. Na začátku jara jsem si udělala nízkou skalku z kamenů, dosypala hlínu do mezer a doprostřed skalky dala relaxační lavičku, pro voňavou meditaci. O pár měsíců později se mi skalka zbarvila a bylinky zhoustly. Bazalka, tymián, rozmarýn, oregano, majoránka, meduňka a hlavním kápem celé skalky a to hned na několika místech, je bylinkové zlato, pro někoho plevel a to máta peprná.
Z několik listů je trs, z trsů je keřík a najednou si všímáme, jak moc se u nás mátě daří. Už dávno si s ní a meduňkou děláme vodu, už dávno si zaléváme pár listů vřelou vodou na čaj, jenže co ještě si můžeme z této rostliny udělat?
ledové mojito
Pryč s pavouky
Co říkáte tomu, že byste si vyrobili repelent proti pavoukům. Víme, že pavouci patří do života, ale podle mě, patří ven a ne do domu. Pak mohou klidně v mém životě být. K výrobě repelentu si napřed musíme udělat olej z máty. Tu pak smícháme s vodou, a kam nastříkáme repelent, tam neuvidíme pavoučka. K výrobě mátového oleje potřebujeme ještě navíc hroznový olej. Mátu umyjeme, nakrájíme a jemně pomačkáme, například v hmoždíři a dáme do uzavíratelné sklenice. Tím uvolníme vůni. Hroznový olej ohřejeme a nalijeme také do sklenice. Tu následně zavřeme a schováme do chladna na alespoň 24 hodin.
Mátový olejíček
Zbyl Vám? Buďte rádi. Mátový olejíček se dá používat téměř na všechno a téměř všude. Takový malý domácí zázrak. Pokud potřebujete zahnat mlsnou, nakapejte si olejíček na prsty a inhalujte. Nebo když Vás trápí bolesti, olejíčkem potírejte bolavou část těla. Funguje také jako dezinfekce, takže nakapejte pár kapek třeba do myčky. Provoní a pročistí.
Mátový sirup
V letních dnech Vám chybí osvěžení? Takový mátový sirup s ledem je k nezaplacení a hlavně. Sirup je opravdu jednoduchý.
Potřebujete:
2 hrnky vody
2 hrnky cukru
¼ polévkové lžíce mátového extraktu
Vodu s cukrem povaříme a až se cukr rozpustí, dáme mátový extrakt. Sirup můžete přidat do kafe, do kakaa nebo si z něj udělat šťávu.
Vždy připravena
mátový olejíček
Neméně osvěžující je také vychytávka s tvořítky na led. Natrháme si mátu, meduňku a nakrájíme citron na malé kousky. Mátu, meduňku a citron dáváme do tvořítek, zalijeme vodou a necháme zamrazit. A když přijde čas, stačí vyloupnout do sklenice s vodou a máme tzv. „instantní“ zchlazení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup