Jsou nebankovní hypotéky rizikové?

Asi není třeba říkat, že půjčky obecně, nejen hypotéky, nejsou pro člověka, který si půjčuje, obvykle příliš výhodné, ať se nám reklamy snaží namluvit cokoliv. Naopak pro poskytovatele jsou velmi výhodné, tedy za předpokladu, že dlužník normálně splácí dohodnutou částku.

I přes to je však vidět, že si mnoho lidí peníze půjčuje, a nejen u bank, ale i u nebankovních společností. Ty jsou však považovány za méně spolehlivé a obvykle nám bývá doporučováno, abychom se, pokud tedy peníze nutně potřebujeme, obrátili spíše na banku. Čím to tedy je, že stále vzkvétají?

penize1

Jednoduše tím, že mohou nabídnout podmínky, na které by banka nikdy nepřistoupila. Typické je například nedokládání příjmu či neprováděná kontrola v registru dlužníků, tedy, krátce řečeno, ověřování platební schopnosti klienta.

A zde je právě kámen úrazu. Tyto firmy totiž předpokládají, že lidé budou dostatečně inteligentní, aby si sami spočítali, zda jsou schopni danou částku bez problému splácet, a to i v případě, že bude mít mimořádné výdaje, jako jsou například Vánoce.

Naprostá většina klientů, kteří si berou ať už běžné půjčky či nebankovní hypotéky https://www.ferovahypoteka.cz/, však takto uvědomělá není. Často se jedná o starší lidi z nižších sociálních vrstev a s nižším vzděláním. Ti pak mají obvykle při první těžkosti i při nejlepší vůli problémy se splácením.

kontakt2

A zde je jádro oné špatné pověsti, kterou nebankovní půjčky mají. Není to ani tak o tom, že by daná firma okrádala klienty (koneckonců veškeré podmínky jsou ve smlouvě, kterou se musí i ona firma řídit), ale spíše o tom, že klienti nemají dostatečnou finanční gramotnost.

Jistě, je možné říci, že tyto firmy tohoto faktu zneužívají, a v některých případech je to i pravda. Avšak jedná se o minoritu. Naprostá většina poskytovatelů je solidních, pokud dodržujete podmínky smlouvy. A tu si koneckonců pořádně přečtete, než ji podepíšete, že?