Jóga

V dnešní uspěchané době můžete zklidnit mysl a ozdravit tělo v nějakém kurzu jógy. Je možné ji cvičit i doma. V knihkupectvích je dost publikací, podle kterých lze jogínské cviky zvládnout. Také na internetu naleznete mnoho odkazů na toto cvičení. I s ukázkami videí, jak který cvik provést.
 
Důležité je si doma nalézt klidné, teplé a prostorné místo, kde vás nikdo nebude rušit. Potřebovat budete jógovou podložku, velký ručník nebo přeloženou přikrývku. Oděv se doporučuje vzdušný a pohodlný. Cvičí se naboso, je dobré si sundat hodinky, řetízky, náušnice i brýle.
 cvičení jógy
Při cvičení se postupuje krok za krokem od nejjednodušších cviků, po složitější. Vhodné je si pustit jako kulisu meditační hudbu, která vás příjemně naladí.
 
Jednotlivé jogínské pozice (ásany) mají názvy pro lepší zapamatování. Cvik se vám tak lépe vybaví a vy budete mít přehled.
 
Jóga není jen cvičení, je i způsobem, stylem života, kdy se dbá na správnou životosprávu a souznění s přírodou. Zklidněním mysli a procvičením těla dochází k celkové rovnováze. Cítíme se silnější a zdravější.
 kurz jógy
Jóga vznikla před tisíci lety v Indii a je vyhledávaná i v dnešním moderním světě. Principy jógy (sútry – osm stupňů jógy) a jejich cestu (sádhama) uspořádal ve svých spisech himalájský filozof a jogín Pataňdžali. Byl praktickým lékařem, jak se můžeme dočíst v knize Jóga pro začátečníky, kterou napsali Mark Ansari a Liz Larková. Praktická kroužková vazba publikace umožňuje postavit si knihu při cvičení před sebe jako stolní kalendář. Ilustrativní fotografie s popisem cvičení a radami máme tak přehledně před očima.
 
S jakými názvy pozic (ásan) se začátečník setká? Například:
 
Strom – Vrkšásana, Tyč – Dandásana, Kleště – Paščimóttánásana, Předklon stranou – Džamušíršásana, Záklon vkleče – Vadžársana, Kobra – Bhudžangásana, Pes – Adhómukhašvánásana.
 
Sanskrtská slova (jeden z jazyků Indie) jsou vysvětlena.
Pro názornost si vezměme název Pes – Adhómukhašvánásana. Skládá se z výrazů „dolů“ (adhó), „protahování“ (mukha) a „pozice psa“ (švánásana). Tato pozice uvolňuje ztuhlé klouby, zvyšuje ohebnost, zklidňuje, zlepšuje soustředění a zmírňuje artritidu.